2002 Tercera División play-offs

The 2002 Tercera División play-offs to Segunda División B from Tercera División (Promotion play-offs) were the final playoffs for the promotion from 2001–02 Tercera División to 2002–03 Segunda División B. The first four teams of each group (excluding reserve teams) took part in the play-off.

Group A-1

Alon Avi Mós Sie
Alondras CF 2-0 0-1 3-2
Real Ávila CF 2-0 4-1 2-0
CD Móstoles 0-1 2-2 1-0
Club Siero 1-2 1-4 0-1
P Team Pld Pts W D L GF GA
1 Ávila 6 13 4 1 1 14 6
2 Alondras 6 12 4 0 2 8 6
3 Móstoles 6 10 3 1 2 6 7
4 Siero 6 0 0 0 6 4 13
  • Promoted to Segunda B: Ávila

Group A-2

AvIn Com Nav Pal
Avilés Ind. CF 2-0 2-0 1-0
Compostela B 2-2 1-1 1-1
CDA Navalcarnero 1-0 0-0 1-1
CF Palencia 1-1 2-1 2-1
P Team Pld Pts W D L GF GA
1 Avilés Ind. 6 11 3 2 1 8 4
2 Palencia 6 9 2 3 1 7 6
3 Navalcarnero 6 6 1 3 2 4 6
4 Compostela B 6 4 0 4 2 5 8
  • Promoted to Segunda B: Avilés Ind.

Group A-3

Bet GSe Rib Seb
Betanzos CF 1-0 0-1 1-1
Gim. Segoviana 1-4 0-1 2-2
Ribadesella CF 2-0 1-0 0-0
S.Sebast.Reyes 7-0 3-0 2-0
P Team Pld Pts W D L GF GA
1 Ribadesella 6 13 4 1 1 5 2
2 S.Sebast.Reyes 6 12 3 3 0 15 3
3 Betanzos 6 7 2 1 3 6 12
4 Gim. Segoviana 6 1 0 1 5 3 12
  • Promoted to Segunda B: Ribadesella

Group A-4

Lan LaR Lem Vll
UP Langreo 1-0 1-1 3-2
Las Rozas CF 0-0 1-0 1-0
Club Lemos 0-1 2-1 1-3
Real Valladolid B 2-0 0-0 3-0
P Team Pld Pts W D L GF GA
1 Langreo 6 11 3 2 1 6 5
2 Valladolid B 6 10 3 1 2 10 5
3 Las Rozas 6 8 2 2 2 3 3
4 Lemos 6 4 1 1 4 4 10
  • Promoted to Segunda B: Langreo

Group B-1

Bur Noja SRC Zue
UCD Burladés 0-1 1-2 1-2
SD Noja 1-0 1-0 6-1
Sestao River 1-1 2-2 3-0
CD Zuera 3-2 1-1 0-2
P Team Pld Pts W D L GF GA
1 Noja 6 14 4 2 0 12 4
2 Sestao River 6 11 3 2 1 10 5
3 Zuera 6 7 2 1 3 7 15
4 Burladés 6 1 0 1 5 5 10
  • Promoted to Segunda B: Noja

Group B-2

Amo Fra RacB Rec
SD Amorebieta 1-0 0-0 1-1
UD Fraga 6-1 1-1 0-4
Racing B 2-1 0-1 2-0
CD Recreación 1-1 0-0 0-1
P Team Pld Pts W D L GF GA
1 Racing Sant. B 6 11 3 2 1 6 3
2 Fraga 6 8 2 2 2 8 7
3 Recreación 6 6 1 3 2 6 5
4 Amorebieta 6 6 1 3 2 5 10
  • Promoted to Segunda B: Racing Sant. B

Group B-3

Ebro Lem PñS Tro
CD Ebro 0-1 0-3 2-1
SD Lemona 7-0 1-1 1-0
Peña Sport FC 3-1 0-0 0-0
CD Tropezón 1-0 1-0 0-2
P Team Pld Pts W D L GF GA
1 Peña Sport 6 12 3 3 0 9 2
2 Lemona 6 11 3 2 1 10 2
3 Tropezón 6 7 2 1 3 3 5
4 Ebro 6 3 1 0 5 3 16
  • Promoted to Segunda B: Peña Sport

Group B-4

Azk Bez Ter Zal
CD Azkoyen 2-1 1-2 0-0
CD Bezana 0-3 2-0 0-1
CD Teruel 1-3 3-4 2-3
Zalla UC 0-2 2-2 2-1
P Team Pld Pts W D L GF GA
1 Azkoyen 6 13 4 1 1 11 4
2 Zalla 6 11 3 2 1 8 7
3 Bezana 6 7 2 1 3 9 11
4 Teruel 6 3 1 0 5 9 15
  • Promoted to Segunda B: Azkoyen

Group C-1

Bur Gav Lor Vil
CD Burriana 0-1 0-0 2-0
CF Gavà 1-0 1-1 3-2
Lorca CF 3-0 2-0 4-0
CF Villafranca 0-1 0-3 1-1
P Team Pld Pts W D L GF GA
1 Gavà 6 13 4 1 1 9 5
2 Lorca 6 12 3 3 0 11 2
3 Burriana 6 7 2 1 3 3 5
4 Villafranca 6 1 0 1 5 3 14
  • Promoted to Segunda B: Gavà

Group C-2

Águ Brj Pal PñD
Águilas CF 2-0 1-0 3-2
Burjassot CF 0-0 1-3 2-2
Palamós CF 2-1 1-0 4-0
SCR Peña Deportiva 0-1 1-0 3-3
P Team Pld Pts W D L GF GA
1 Palamós 6 13 4 1 1 13 6
2 Águilas 6 13 4 1 1 8 4
3 Santa Eulalia 6 5 1 2 3 8 13
4 Burjassot 6 2 0 2 4 3 9
  • Promoted to Segunda B: Palamós

Group C-3

ABl Reu Vlj Yec
Atlético Baleares 1-1 0-2 0-0
CF Reus Deportiu 3-0 3-0 2-1
Villajoyosa CF 1-2 1-2 1-1
Yeclano CF 2-1 0-0 2-4
P Team Pld Pts W D L GF GA
1 Reus 6 14 4 2 0 11 3
2 Villajoyosa 6 7 2 1 3 9 10
3 Yeclano 6 6 1 3 2 6 8
4 At. Baleares 6 5 1 2 3 4 9
  • Promoted to Segunda B: Reus

Group C-4

Con Lev Ori SAn
CE Constància 0-1 0-0 2-2
Levante UD B 3-0 3-3 1-3
Orihuela CF 1-0 2-2 3-1
UE Sant Andreu 1-1 1-2 2-0
P Team Pld Pts W D L GF GA
1 Levante B 6 11 3 2 1 12 9
2 Orihuela 6 9 2 3 1 9 8
3 Sant Andreu 6 8 2 2 2 10 9
4 Constancia 6 3 0 3 3 3 8
  • Promoted to Segunda B: Orihuela
  • Levante B not promoted, Levante relegated to Segunda B.

Group D-1

Ant Cac Mál QdR
CA Antoniano 3-2 0-0 2-0
CP Cacereño 4-1 3-2 1-1
Málaga CF B 3-0 1-2 1-0
CD Quintanar del Rey 0-1 2-1 1-3
P Team Pld Pts W D L GF GA
1 Cacereño 6 10 3 1 2 13 10
2 Málaga B 6 10 3 1 2 10 6
3 Antoniano 6 10 3 1 2 7 9
4 Quintanar 6 4 1 1 4 4 9
  • Promoted to Segunda B: Cacereño

Group D-2

DBe Lin Rec Vlr
CD Don Benito 0-0 0-0 1-1
CD Linares 2-0 0-0 0-0
RC Recreativo B 3-0 1-1 0-1
CP Villarrobledo 1-2 0-1 1-2
P Team Pld Pts W D L GF GA
1 Linares 6 10 2 4 0 4 1
2 Recr. Huelva B 6 9 2 3 1 6 3
3 Don Benito 6 6 1 3 2 3 7
4 Villarrobledo 6 5 1 2 3 4 6
  • Promoted to Segunda B: Linares

Group D-3

Alb Tdj Vns Vva
Albacete B 1-1 1-1 0-1
Torredonjimeno CF 2-0 1-0 1-0
CF Villanovense 2-2 1-3 2-1
CD Villanueva 4-0 4-2 3-0
P Team Pld Pts W D L GF GA
1 Torredonjimeno 6 13 4 1 1 10 6
2 Villanueva 6 12 4 0 2 12 5
3 Albacete B 6 5 1 2 3 6 10
4 Villanovense 6 4 1 1 4 6 13
  • Promoted to Segunda B: Torredonjimeno

Group D-4

Jer Már Mor Tom
Jerez Industrial CF 1-3 1-1 2-0
Mármol Macael CD 3-1 2-2 1-0
Moralo CP 2-1 1-0 2-0
Tomelloso CF 0-1 2-2 2-4
P Team Pld Pts W D L GF GA
1 Moralo 6 14 4 2 0 12 6
2 Mármol Macael 6 11 3 2 1 11 7
3 Jerez Ind. 6 7 2 1 3 7 9
4 Tomelloso 6 1 0 1 5 4 12
  • Promoted to Segunda B: Moralo

Group E

Cas CD Corralejo|Crl SBr Tel
Castillo CF 0-3 2-2 4-1
CD Corralejo 0-0 4-2 3-1
CD Santa Brígida 3-2 1-0 0-0
UD Telde 0-1 0-2 0-2
P Team Pld Pts W D L GF GA
1 Corralejo 6 13 4 1 1 12 4
2 Santa Brígida 6 11 3 2 1 10 8
3 Castillo 6 8 2 2 2 9 9
4 Telde 6 1 0 1 5 2 12
  • Promoted to Segunda B: Corralejo

External links

  • Futbolme.com
  • v
  • t
  • e
Level 3Level 4Play-offs
  • v
  • t
  • e
2001–02 in Spanish football
Domestic leagues
Domestic cups
Club seasons
La Liga
Segunda División
  • Albacete
  • Atletico Madrid
  • Badajoz
  • Burgos
  • Córdoba
  • Eibar
  • Elche
  • Extremadura
  • Gimnàstic
  • Leganés
  • Levante
  • Jaén
  • Murcia
  • Numancia
  • Oviedo
  • Poli Ejido
  • Racing Ferrol
  • Racing de Santander
  • Recreativo
  • Salamanca
  • Sporting Gijón
  • Xerez
  • List of Summer transfers
  • List of Winter transfers